Bu belirtiler varsa dikkat! Soğuk algınlık ile karıştırılıyor!

Baharın gelmesiyle birlikte pek çok kişi bahar alerjisi belirtileriyle karşılaşıyor. Ancak İstanbul Rumeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yasin DURAN’a göre, bahar alerjisi sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılıyor. Polenlerin solunum yoluyla alerjik reaksiyonlara neden olduğunu belirten Doç. Dr. DURAN, alerjik bünyeye sahip kişilerde özellikle burun akıntısı, göz yaşarması gibi belirtiler görüldüğünü ifade ediyor.

BAHAR ALERJİSİ NEDEN OLUR?

Bahar alerjisinin temel nedeninin havada yayılan ağaç, çiçek ve çimen polenleri dışında genetik yatkınlıktan da kaynaklandığı vurgulayan Doç. Dr. Yasin DURAN, en sık karşılaşılan alerjenlerin hayvan tüyleri, küf, polen, ilaçlar ve gıdalar olduğunu belirtiyor. Alerji ilaçları ve immünoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilebilen bahar alerjisi; sinüzit, astım gibi komplikasyonları da beraberinde getirebiliyor. İşte tam bu yüzden bahar alerjisi ilk başladığında hastaya teşhis konulmakta zorlanılıyor.

SOĞUK ALGINLIK İLE KARIŞTIRILIYOR!

Bahar alerjisi belirtilerinin soğuk algınlığı ile karışabileceğini söyleyen Doç. Dr. DURAN, ayrımın alerjiden uzaklaşıldığında semptomların durduğunu ancak soğuk algınlığında devam ettiğini belirtiyor. Bu aylarda bahar alerjisinin sıkça görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Yasin DURAN, alerji tanısının detaylı bir öykü alınarak ve fizik muayene ile konulabileceğini belirtiyor.

BAHAR ALERJİSİ TEDAVİSİ

Tedavide alerjiden uzak durmanın yanı sıra burun tıkanıklıklarını gidermek için dekonjestanlar ve antialerjik ilaçlar kullanılabileceğini ifade eden Doç. Dr. DURAN, bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemine vurgu yapıyor. Dengeli beslenme, istirahat ve bol su içmenin önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Yasin DURAN, ayrıca stresten uzak durulması, alkol ve sigara tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x