Öğrenci karneleri değişiyor. Eğitimde yeni dönem

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karnelere yeni bir düzenleme yapılacağı belirtildi.

Okul içi ve okul dışında gerçekleştirilen sosyal etkinliklerin karnelerde “bilimsel“, “kültürel“, “sanatsal“, “sportif” etkinlikler ve “toplum hizmeti” olmak üzere 5 ana başlıkta değerlendirmeye alınacağı aktarıldı.

Öğrencilerin karnelerinde, “katılım“, “ürün ortaya koyma“, “performans gösterme” ve “derece alma” şeklinde 4 ana düzeyin yer alacağı belirtildi. Böylece öğrencilerin sosyal etkinliklere katılım durumları derecelendirilmiş bir sistemle karnelere yansıtılmış olacağı aktarıldı.

Sosyal etkinlikler gerçekleştirdiği yere göre de “okul içi”, “okullar arası”, “ilçe geneli”, “il geneli”, “bölgesel”, “ulusal” ve “uluslararası” olarak değerlendirileceği aktarıldı. Öğrencilerin karnelerinde ders notlarıyla birlikte sosyal etkinlik durumlarının da görebileceği belirtildi.

Öğrencilerin akademik başarısının yanında sosyal başarılarının da görünür hale gelmesi ve karnelerde sadece ders notlarıyla değil, yaptığı sosyal faaliyetleriyle de ön plana çıkabilmesi hedeflendiği aktarıldı.

SOSYAL ETKİNLİKLERE 3 KATEGORİ

Öğrencilerin gerçekleştirdiği sosyal etkinliklerin e-Okul sistemine işlenmesi için 3 ayrı kategori belirlendi. Buna göre, öğrencilerin sosyal etkinlik belgelerine “okul etkinlikleri”, “merkezi etkinlikler” ve “okul dışı bireysel etkinlikler” şeklinde veri girişi yapılacak.

Okul etkinlikleri, en az bir danışman öğretmen rehberliğinde oluşturulan öğrenci kulüplerindeki faaliyetlerden oluşacağı belirtildi. Öğrenci kulüplerince önceden planlanmış sosyal etkinlikler ve toplum hizmeti çalışmalarını kapsayacağı belirtildi.

MEB merkez ve taşra teşkilatınca düzenlenen bir projeye ya da diğer kurum ve kuruluşlarla imzalanan bir işbirliği protokolüne, izne bağlı yapılması istenen etkinliklerden oluşacak.

Etkinlikler, MEB merkez ve taşra teşkilatının ilgili birimince Sosyal Etkinlik Modülü’ne önceden işlenecek. İlgili ders öğretmeni, etkinlik bitiminde öğrencilerin bilgilerini modüle işleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x